Obowiązujące prawo nakłada na gminy obowiązek szeroko rozumianego zagospodarowywania odpadów komunalnych. W związku z tym wiele z nich szuka najlepszych sposobów realizacji tego zadania – najlepszych, czyli takich, które przynoszą największe efekty przy możliwie niskich kosztach.

Odpady surowcowe są zbierane w specjalne do tego przeznaczonych pojemnikach

Czy jedną z tych najlepszych metod jest selektywna zbiórka odpadów i czy jest ona opłacalna? Pozytywna odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista. Niemniej jednak spotkać można szereg opinii, zwłaszcza w mniejszych (pod względem liczby ludności) gminach, podających w wątpliwość powyższe stwierdzenie.

Metody oceny opłacalności
Stworzenie systemu segregacji odpadów komunalnych należy traktować jako przedsięwzięcie gospodarcze o charakterze proekologicznym, bowiem w wyniku jego realizacji osiągnięty zostaje jednocześnie efekt gospodarczy (przychody ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych) i ekologiczny (np. ograniczenie strumienia odpadów trafiających na składowisko). Do celów oceny takich przedsięwzięć pod kątem opłacalności stosuje się analizę kosztów/korzyści – AKK. AKK pomaga w podjęciu właściwej decyzji praktycznie we wszystkich dziedzinach działalności człowieka. Polega na starannej ocenie i rozważeniu wszystkich, związ...