Chroniąc park krajobrazowy
Klub Dżentelmena Szos oraz Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku zorganizowały V edycję akcji „Drzewko za oponę”, która odbyła się w dniach 1-10 października br. Akcja ma na celu ochronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego wyrzucane są uciążliwe odpady, w tym zużyte opony. Podczas tej edycji zdołano zebrać ponad 800 zużytych opon, które następnie zostały przygotowane do utylizacji w cementowni. Osoby, które dostarczały opony, były zaskoczone szeroką gamą sadzonek drzew, wśród których znalazły się odmiany kasztanowca, sosny czarnej, jodły pospolitej, świerka srebrnego czy modrzewia. Tak szeroki wybór sadzonek przygotowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. – W kolejnych edycjach chcemy zwiększyć ilość punktów zbiórek i swoim zasięgiem objąć także osiedla Sopotu i Gdyni. W ten sposób stworzymy swoistą „otulinę” ochronną wokół Trójmiejskiego Parku Krajobrazowgo – mówi Bogdan Kwapisiewicz, prezes Klubu Dżentelmena Szos.

Remondis i elektrorecykling
Dzięki uchwalonej 29 lipca 2005 r. ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym od przyszłego roku rozpocznie się właściwa zbiórka tego typu odpadów. Dlatego też spółka Remondis chce zaoferować mieszkańcom selektywne zbieranie i przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Obecnie w firmie trwają intensywne przygotowania do realizacji tego pomysłu. Przedsiębiorstwo zbuduje w Łodzi linię do demontażu urządzeń chłodniczych, monitorów i telewizorów. W poszczególnych etapach budowy Remondis wyposaży nową instalację w najnowocześniejsze technologie rozdrabniania i sortowania. Przetwarzane będą w niej urządzenia chłodnicze, kineskopy oraz małogabarytowe urządzenia elektryczne i elektroniczne (np. stare odkurzacze, tostery, ekspresy do kawy, wiertarki i sprzęt audio-wideo), które następnie poddane zostaną recyklingowi w sposób przyjazny dla środowiska i zgodny z wytycznymi Dyrektywy WEEE.
Do zbiórki zużytego sprzętu spółka chce wykorzystać ogólnokrajową sieć swoich oddziałów i centrów logistycznych. System usług obejmie także podstawianie nowoczesnych pojemników do zbiórki, bezpieczny transport, przetwarzanie oraz zarządzanie strumieniem surowców i monitoring.

Bezpłatna kasacja aut
W październiku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie wdrożyło program kasacji zużytych samochodów. Działania te są konsekwencją uchwalonej w styczniu br. ustawy o recyklingu pojazdów. Właściciele samochodów mogą oddać je do demontażu w siedzibie firmy. By bezpłatnie oddać tam pojazd, należy spełnić kilka warunków, m.in. samochód musi być kompletny i zarejestrowany na terytorium kraju. Nie może także zawierać innych odpadów, które nie pochodzą z danego pojazdu. W przypadku, gdy samochód jest niekompletny, tzn. jego masa jest mniejsza niż 90% masy pierwotnej, wówczas właściciel uiszcza opłatę w wysokości 2 zł/kg brakującej masy samochodu. Stacja demontażu posiada zezwolenie wojewody podkarpackiego na prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania wyeksploatowanych samochodów i powstających z nich odpadów.

Bezpieczniej z chemią i kosmetykami
Siódma poprawka do dyrektywy kosmetycznej (dyrektywa Rady nr 93/35/EEC) wprowadziła nowe zasady oznakowania kosmetyków i chemii gospodarstwa domowego. Dlatego też z początkiem października ruszyła akcja informacyjna, mająca uświadomić konsumentom, co oznaczają informacje zawarte na opakowaniach, w których znajdują się kosmetyki. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości oraz Federacja Konsumentów. Celem wprowadzanych zmian jest zapewnienie konsumentom większego bezpieczeństwa i komfortu przy zakupie kosmetyków. Będą oni mogli zaznajomić się ze szczegółowym składem chemicznym produktu, ewentualnymi skutkami ubocznymi, informacją, czy dany produkt był testowany na zwierzętach, terminem ważności oraz nazwą producenta i możliwością złożenia skargi.

Z puszką na drodze
Fundacja na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL oraz Fundacja „Zapobieganie Wypadkom Drogowym” ruszyły od 20 października z projektem edukacyjnym „Najbezpieczniej z puszką”. Program jest realizowany pod hasłem „Moje środowisko szkolne – żyję zdrowo i bezpiecznie”. Akcja jest skierowana do uczniów i nauczycieli, władz samorządowych i mediów. Jej celem jest promowanie prawidłowych postaw związanych z bezpiecznym poruszaniem się dzieci na drogach oraz selektywną zbiórką odpadów na przykładzie odzysku i recyklingu aluminiowych puszek po napojach. Programem objęto całą Polskę, szczególnie uwzględniając 30 gmin wiejskich na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego, gdzie dodatkowo prowadzone są seminaria. Są to bezpośrednie spotkania z nauczycielami i władzami samorządowymi. Pierwsze odbyły się pod koniec października, kolejne już w listopadzie. Lokalnymi partnerami projektu są: Związek Gmin Ziemi Kujawskiej, Liga Ochrony Przyrody w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Kętrzynie, komendy policji oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu.

Międzygminna inicjatywa
Ruszyła I edycja projektu edukacyjnego pn. „Europejska Akademia Ekologii uczy segregować odpady opakowaniowe”, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Komunalnych Związków Gmin. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa prowadzona przez Stowarzyszenie, jednak współuczestniczące w niej związki gwarantują powodzenie akcji. Projekt obejmuje swym zasięgiem 134 gminy z całego kraju i jest równolegle realizowany na terenie 10 związków międzygminnych. Celem kampanii jest kształtowanie postaw prośrodowiskowych społeczności lokalnych w zakresie właściwego korzystania ze środowiska w myśl zasad zrównoważonego rozwoju, w tym właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi wytwarzanymi we własnych domach. Projekt składa się z trzech zadań, które są osobnymi programami edukacyjnymi: „Nie musimy śmiecić”, „Wyprawy w poszukiwaniu Ekolandii” oraz konkurs „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”. Całość jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolumnę opracowała: Katarzyna Terek