Zrównoważony rozwój, czyli wyważone współgranie ekonomii, ekologii i społecznej odpowiedzialności, to obecnie jeden z ważniejszych kierunków rozwoju współczesnego społeczeństwa europejskiego. To także jeden z nowych, coraz bardziej zyskujących na znaczeniu czynników mających wpływ na konkurencyjność na rynku.

Dla przedsiębiorstwa oznacza to dobre zarządzanie, oparte na równowadze pomiędzy krótkofalowym zyskiem ekonomicznym a zapewnieniem możliwości funkcjonowania w przyszłości w trzech wymiarach zrównoważonego rozwoju.
Trzy filary, na których opiera się zasada zrównoważonego rozwoju, nie powinny być postrzegane jako konkurujące ze sobą pojęcia, lecz jako cele, których współdziałanie wyznacza drogę do trwałego i dopracowanego wzrostu jakości życia dla wszystkich na wiele pokoleń.
Ochrona środowiska może stymulować wzrost gospodarczy.
Z perspektywy zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem można stwierdzić, że rozszerzenie Unii Europejskiej było krokiem, na którym skorzystają zarówno kraje Piętnastki, jak i nowe kraje członkowskie (od 1 maja 2004 r.).
W wyniku przyjęcia i wdrożenia unijnych standardów ochrony środowiska zmniejszają się ilości emitowanych substancji szkodliwych, co z kolei ma pozytywny wpływ na jakość powietrza, wód i gleby, a tym samym na zdrowie ludzi. Wprawdzie często konieczne są duże inwestycje, ale ich niezaprzeczalną zaletą jest zmniejszenie bezrobocia. Co więcej, dzięki modernizacji często zakład staje się dużo wyd...