Ostatnio na rynku pojawiły się kotły energetyczne przystosowane do spalania olejów przepracowanych (odpadowych), zgodnie z metodą odzysku R1 – wykorzystanie jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii. Ich producent informuje, że posiadają one „atest ekologiczny”. Cóż to może oznaczać w świetle obowiązujących przepisów?

Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU nr 62, poz. 628, ze zm.) klasyfikuje oleje przepracowane jako odpady niebezpieczne, których termiczne przekształcenie w celu odzyskania energii wymaga pozwolenia na odzysk w trybie jej art. 26.

Nawet butelki po olejach nie są "zwykłym" odpadem...

Ostatnia nowela ustawy wprowadziła zmiany w zakresie termicznego przekształcania odpadów, w tym olejów odpadowych. Zmiana ta wyłączyła instalacje do termicznego przekształcania olejów z obowiązków, jakie nakłada na inne instalacje do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych, lecz obwarowała to kilkoma warunkami. Przede wszystkim zawartość PCB nie może przekraczać 50 ppm, a odpady te nie mogą stanowić odpadów niebezpiecznych (ze względu na zawartość innych składników wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o odpadach). Ponadto wartość kaloryczna odpadów powinna wynosić co najmniej 30 MJ/kg, a zmiana nie może powodować w gazach odlotowych pochodzących bezpośrednio z ich spalan...