Konkursy “Przeglądu Komunalnego”
Puchar Recyklingu
Konkurs „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu to pierwsza na skalę kraju akcja, która kompleksowo ocenia jakość wprowadzanych programów segregacji odpadów. Przedmiotem Konkursu są zastosowane w praktyce przedsięwzięcia organizacyjne, techniczne i edukacyjne, dotyczące odzysku i recyklingu odpadów. Celem Konkursu jest rozpowszechnianie i wdrażanie przedsięwzięć recyklingowych w systemie gospodarki odpadami komunalnymi, a także promowanie edukacji ekologicznej oraz najbardziej ekonomicznych i efektywnych systemów selektywnej zbiórki odpadów.
Konkurs organizowany jest w sześciu kategoriach: „Szklana Statuetka” – zbiórka stłuczki szklanej, „Srebrna Puszka” – zbiórka puszek aluminiowych, „Lider Zbiórki Tworzyw” – zbiórka tworzyw sztucznych, „Złota Bela Makulatury” – zbiórka makulatury, „Zielona Bateria” – zbiórka zużytych baterii oraz „Edukacja Ekologiczna” – obejmująca jedną lub wszystkie z powyższych kategorii.
Nagroda Pracy Organicznej
Do tej pory Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska była przyznawana raz do roku osobie fizycznej lub instytucji, której działania wywarły pozytywny wpływ na stan środowiska w Polsce.
Celem przyznawania Nagrody jest uhonorowanie osiągnięć osób aktywnie działających na rzecz propagowania postaw promujących ochronę środowiska, osób, które przyczyniły się do poprawy stanu środowiska w Polsce i działają na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz rozpowszechniają i wdrażają przedsięwzięcia, zmierzające do ochrony środowiska w skali ogólnopolskiej.
W tym roku Kapituła Konkursu zamierza rozszerzyć kategorie o nagrodę dla dziennikarzy oraz publicystów, których publikacje w znacznym stopniu przyczyniają się do podnoszenia poziomu wiedzy społeczeństwa. Ze względu na zasługi ostatniego laureata, który jest twórcą Nagrody, postanowiono również zmienić dotychczasową jej nazwę – na Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki.
Plebiscyt na Dyrektora Roku
Celem Plebiscytu na Dyrektora Roku Zakładów Oczyszczania Miast jest wyłonienie i nagrodzenie osób szczególnie zasłużonych dla sektora gospodarki komunalnej, dyrektorów wyróżniających się w swojej pracy, wdrażających zasady nowoczesnej gospodarki odpadami.
O tytuł Dyrektora Roku może ubiegać się dyrektor (prezes) firmy, spełniającej warunki określone dla przedsiębiorców posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie: zbierania i transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Dodatkowym kryterium jest co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku dyrektora/prezesa firmy.