Trwa burzliwa dyskusja nad wyborem jednego z trzech zaproponowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wariantów podziału środków dla poszczególnych województw w ramach Narodowej Strategii Spójności.

Łączna wartość środków finansowych przeznaczonych na jej wykonanie w latach 2007-2013 wyniesie ok. 85,6 mld euro, z czego ponad 59,5 mld euro będą stanowiły fundusze unijne.
We wstępnym projekcie Narodowej Strategii Spójności przyjęto metodę podziału funduszy strukturalnych, jaką stosowano w latach 2004-2006 dla środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ZPORR. Algorytm obliczano wg wskaźników określających liczbę ludności, poziom PKB oraz stopę bezrobocia. Zgodnie z nim, w podziale 80% ogółu środków uczestniczą wszystkie regiony (odpowiednio do liczby ludności), a w podziale 20% środków – tylko te, w których poziom PKB na jedno mieszkańca jest niższy od 80% średniej krajowej i w których stopa bezrobocia rejestrowanego w przekroju powiatów jest wyższa od 150% średniej krajowej.
Zastosowanie tego systemu budzi jednak wiele kontrowersji. Na Konwencie Marszałków Województw RP w Warszawie pod koniec kwietnia br. za tą metodą opowiedzieli się tylko przedstawiciele Mazowsza oraz Warmii i Mazur.
- Przyjęcie tego wariantu dla regionów najbardziej uprzywilejowanych oznacza, że otrzymają prawie 2,2 razy więcej pieniędzy na mieszkańca niż w regionach o najniższym poziomie wspar...