Nową dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej nr 2006/12/WE w sprawie odpadów przyjęto 5 kwietnia br. Ukazała się ona w Dzienniku Urzędowym UE nr 114 z 27 kwietnia 2006 r. Dyrektywa ta zastępuje dotychczasową tzw. dyrektywę ramową nr 75/442/EWG z 1975 r. i weszła w życie 17 maja br.

W istocie mamy jednak do czynienia nie tyle z przyjęciem nowej dyrektywy, ile z nietypową formą ogłoszenia tekstu jednolitego. Główna – merytoryczna – treść dyrektywy pozostała w zasadzie bez zmian. Jest to o tyle istotne, że dyrektywa 75/442/EWG ustanawia podstawowe reguły postępowania z odpadami oraz ujednolica siatkę pojęciową poprzez zdefiniowanie kluczowych terminów. Można więc przy tej okazji przypomnieć najważniejsze elementy tej regulacji. Obejmuje to definicję pojęcia odpadów, wyznaczenie zakresu dozwolonego postępowania z odpadami, wskazanie zakresu wymaganych pozwoleń i wprowadzenie obowiązku planowania w zakresie gospodarki odpadami.

Definicja odpadu
Od 1991 r. obowiązuje następująca definicja: „odpad oznacza każdą substancje lub obiekt należący do kategorii określonej w Aneksie I, którego posiadacz pozbywa się (discard) lub zamierza to uczynić lub też pozbycie się jest wymagane”.
Kluczowe pojęcie „discard” nie jest w dyrektywie zdefiniowane. Element subiektywnej oceny został jednak w tym modelu ograniczony poprzez postanowienia dodatkowe. Wspomniany Aneks I określa kategorie odpadów. Jest ich ...