Odpady z katastrof
Zajmowanie się odpadami powstałymi na skutek katastrof i klęsk żywiołowych będzie celem zakładanej przez Martina Bjeregaarda ze Związku Golder międzynarodowej organizacji pozarządowej. Powiedział on, że w regionach dotkniętych kataklizmami dostarcza się pomoc, ale problem odpadów jest tam ignorowany. Jego celem jest, żeby powstająca organizacja współpracowała z lokalnymi władzami w celu zagwarantowania gospodarki odpadami zintegrowanej od pierwszego dnia procesu odzysku. Organizacja ta mogłaby koordynować recykling przez organizowanie pracy i obniżanie kosztów odbudowywania. Bardzo często materiały ze zburzonych budynków można ponownie użyć zamiast pozbywać się ich, przez co zbyteczne będzie wydawanie pieniędzy na kupno nowych. Organizacja zostanie zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Osoby indywidualne oraz firmy zainteresowane uczestnictwem w pracach takiej organizacji mogą się kontaktować z inicjatorem pod adresem: [email protected].
(rd)


Recykling na Antypodach
Australia jest liderem w recyklingu papieru gazetowego. W 2005 r. recyklingowi poddano 75,4% wszystkich gazet wychodzących na rynku australijskim. Jest to zasługa systemu australijskiego, który wspierają zarówno czytelnicy, jak i wydawcy gazet.

Bio-IKEA
IKEA współpracuje z Agencją Środowiska w Wielkiej Brytanii na rzecz ograniczenia zużycia toreb plastikowych. Firma zakłada, że dzięki podjętym inicjatywom do 2007 r. w Wielkiej Brytanii obniży się zużycie plastikowych toreb o 20 mln sztuk. Te inicjatywy to: zaprzestanie oferowania klientom w sklepach IKEA plastikowych toreb, obciążanie sklepikarzy sankcjami za każdą wydaną taką torbę, wprowadzenie do sklepów biodegradowalnych toreb plastikowych oraz zachęcanie klientów do używania toreb wielokrotnego użycia (wielkich niebieskich toreb IKEA) poprzez obniżenie ich ceny z 0,35 do 0,25 funta.

Azbestowy balast
Toksyczny statek „Blue Lady”, wypełniony 900 kg azbestu, będzie rozmontowany w jednej z indyjskich stoczni. Taką decyzje podjął indyjski sąd po rewizji swojej wcześniejszej decyzji, zakazującej złomowania statku w Indiach, zaledwie kilka tygodni po tym, jak francuski statek „Clemenceau” został wysłany w drogę powrotną z Indii do Francji. Odesłanie „Clemenceau” było efektem protestów organizacji ekologicznych, które nie zgadzają się na eksportowanie toksycznych odpadów do krajów rozwijających się. Statek „Blue Lady” powstał w latach 50., kiedy azbest, jako materiał niezwykle lekki, stosowano powszechnie przy budowie statków.

Spalarnie w USA
W USA w 2004 r. zebrano 388 mln ton odpadów komunalnych, z czego ok. 29 mln ton poddano spaleniu. W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje 89 instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych, które łącznie produkują 2,7 tys. MWh energii elektrycznej.

Holenderskie wraki
W Holandii w ubiegłym roku złomowano 246 tys. starych samochodów, o 41 tys. mniej niż w 2004 r. Odzysk surowców z tych samochodów wyniósł w 2005 r. 85,3%, podczas gdy w 2004 r. było to 85,4%. Średni wiek złomowanych w Holandii samochodów wzrósł z 15,3 do 15,5 lat. Według holenderskiej firmy zajmującej się recyklingiem pojazdów Auto Recycling Nederland (ARN) większość z wyrejestrowanych w 2005 r. samochodów (508 tys.) jest eksportowana do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Tani Wschód
Wzrost cen gazu i energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii może spowodować, że firmy inwestujące w rynek recyklingu będą przenosić swoje inwestycje do Europy Wschodniej. Ceny za te media wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku o 70%. Grupa Bandvulc, zajmująca się recyklingiem opon, kalkuluje, że po dodaniu do tego kosztów na rzecz środowiska, ponoszonych przez firmy recyklingowe, interes przestaje się opłacać.

Odpadowe śledztwo
Czeskie Ministerstwo Środowiska wszczęło śledztwo przeciwko 20 niemieckim firmom, które są zamieszane w nielegalne składowanie odpadów w tym kraju. Zdaniem rzecznika prasowego Ministerstwa, firmy niemieckie powinny sprawdzić, czy ich czescy partnerzy posiadają wszelkie wymagane prawem pozwolenia potrzebne do legalnego utylizowania odpadów. Zaniechanie tych czynności może skutkować obciążeniem niemieckich firm wysokimi karami.

Uświadamianie recyklingu
Ciekawą inicjatywę na rzecz recyklingu podjęto w Wielkiej Brytanii. Poczta Królewska oraz organizacja Waste Resource Action Programme (WRAP) zapoczątkowały kampanię informacyjną uświadamiającą, że recykling może być normalną i powszednią czynnością, wykonywaną przy okazji dostarczania codziennej poczty. W Wielkiej Brytanii każdego dnia na pocztę trafia ok. 6 mln listów i paczek. Wymyślono więc, żeby przy pobieraniu opłaty pocztowej listy i paczki zaopatrywać sloganem „Recycle now” z adresem strony internetowej, prowadzonej przez tę organizację. – Jest to fantastyczny moment do przypomnienia ludziom, że codziennie miliony kopert proszą się o to, aby być poddane recyklingowi – powiedziała Jennie Price, dyrektor wykonawczy WRAP.

Na podstawie Waste Management World, Edie News, EUWID Recycling and Waste Management przygotowała Alicja Kosecka