W dalszym ciągu nie cichnie sprawa sporu wokół EkoFunduszu. Dlatego zapytaliśmy, czy i jak zmiana członków Rady Nadzorczej, wstrzymane środki na dotacje ekologiczne oraz brak wpływu podmiotów zagranicznych na uchwały Fundacji wpłyną na dalsze funkcjonowanie EkoFunduszu?


prof. Maciej Nowicki
prezes EkoFunduszu

Fundacja EkoFundusz przeżywa w tym roku największy kryzys w czasie swej 14-letniej działalności. Działania fundatora spowodowały znaczne utrudnienie w naszej pracy, nawet częściowo ją paraliżując. Przez sześć miesięcy nie zatwierdził on planu finansowego na 2006 r., a doprowadzenie do usunięcia z Zarządu trzech jego członków w trakcie ich kadencji powoduje, że nadzór nad jakością pracy biura będzie znacznie trudniejszy. Trzeba szczególnie podkreślić, że dymisję otrzymała m.in. pani Marianna Nyczaj, która od 1992 r. nadzorowała finansową stronę funkcjonowania naszej instytucji i czyniła to w sposób perfekcyjny, niezwykle profesjonalny i bez najmniejszego zarzutu ze strony wszelkich kontroli NIK-u, urzędów skarbowych czy Ministerstwa Finansów. Zamiast podziękowania i nagrody, otrzymała wymówienie, bez żadnego uzasadnienia. Jest to bolesne, a dla EkoFunduszu oznacza duże trudności w dalszym funkcjonowaniu na dotychczasowym poziomie. Nie wiadomo też, jaka będzie ostateczna reakcja tych państw, które zdecydowały się na darowanie Polsce długu w zamian za podejmowanie działań na ochronę środowiska. Na razie wiadomo, że Szwajcaria blokuje na specjalnym koncie niemal 90 mln zł, nie udzielając zgody na podejmowanie tych środków przez EkoFundusz. Oznacza to, że w tym roku jesteśmy zmuszeni do odsyłania wszystkich napływających do nas wniosków, jeśli dotacje przewidziane są jeszcze w 2006 r. Dostępne nam środki wystarczą jedynie na pokrycie zobowiązań finansowych już przez nas podjętych i zapisanych w umowach dotacyjnych. Nie wiemy, co nas czeka w przyszłym roku, ale ufamy, że sytuacja powoli będzie się stabilizować i znów będziemy mogli szerzej otworzyć nasze bramy na przyjmowanie nowych, dobrze przygotowanych wniosków, dotyczących projektów proekologicznych, tak bardzo potrzebnych w naszym kraju.


Krzysztof Filipek
poseł RP
przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska
Zasobów Naturalnych i Leśnictwa


Ostatnie zmiany, które miały miejsce w EkoFunduszu, większego wpływu na dalsze funkcjonowanie Fundacji mieć nie będą. W Fundacji postać pana prof. Nowickiego jest gwarancją ciągłości sprawnego zarządzania i zachowania stabilności. Zmiany w zarządzie EkoFunduszu nie spowodują destabilizacji funduszu ani paraliżu dotacji przekazywanych na cele ochrony środowiska. O jej dalsze funkcjonowanie jestem jak najbardziej spokojny i stoję na stanowisku, że im mniej komentarzy w tej sprawie, tym lepiej.


Paweł Szałamacha
sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa

Zgodnie ze Statutem Fundacji EkoFundusz, jej Zarząd składa się z najmniej dwóch, a najwięcej pięciu osób powoływanych i odwoływanych przez Radę Fundacji. Zatem członkowie Zarządu EkoFunduszu zostali odwołani przez Radę Fundacji, a nie przez resort skarbu. MSP, na podstawie odpowiednich zapisów statutowych, wielokrotnie wnioskował do Rady Fundacji o zmianę Zarządu. Podstawę tego żądania stanowiła negatywna ocena jego pracy, dokonana w oparciu o analizę planowanych i wykonanych wydatków na realizację projektów w latach 2003-2005 oraz najważniejszych danych z planów finansowych i sprawozdań EkoFunduszu za lata 1998-2005. Analiza tych danych wskazywała, że w latach 2003-2005 poziom faktycznej realizacji wydatków Fundacji na prowadzenie projektów związanych z ochroną środowiska znacząco odbiegał od planów finansowych corocznie przedkładanych przez Zarząd i zatwierdzanych przez Radę Fundacji i ministra skarbu państwa. Jednocześnie w latach 1998-2005 w EkoFunduszu systematycznie rosły wydatki administracyjne, pracownicze i średnie zatrudnienie w etatach. Wątpliwości te spowodowały, że minister skarbu państwa zwrócił się do Rady Fundacji z wnioskiem o potwierdzenie realności planu finansowego na 2006 r. Po uzyskaniu stosownych zapewnień ze strony organów Fundacji, 25 maja 2006 r. minister skarbu państwa zatwierdził plan finansowy EkoFunduszu na ten rok. W kwestii braku możliwości wpływania przez przedstawicieli państw donatorów na uchwały Rady Fundacji informuję, że zgodnie z §14 ust. 10 Statutu EkoFunduszu dla ważności uchwały Rady wymagana jest większość 2/3 głosów członków Rady obecnych na posiedzeniu, przy obecności co najmniej połowy składu Rady. Zwiększenie składu Rady Fundacji o jedną osobę (z 14 do 15 osób) oraz zmiany dokonane w składzie Rady nie miały wpływu na zmianę pozycji przedstawicieli państw donatorów (których jest pięciu). Obecnie minister skarbu państwa odbywa spotkania z przedstawicielami donatorów w celu zaprezentowania i wyjaśnienia stanowiska fundatora. Reasumując, negatywna ocena MSP w zakresie skuteczności działań podejmowanych przez Zarząd EkoFunduszu wynikała z analizy obiektywnych danych zawartych w sprawozdaniach i planach finansowych Fundacji. Wszelkie podjęte działania były konieczne i miały na celu uzdrowienie sytuacji w EkoFunduszu i zwiększenie efektywności jego działania dla dobra ochrony środowiska w Polsce.

Wypowiedź przygotowana przez Biuro Prasowe MSP, nieautoryzowana przez Sekretarza Stanu Pawła Szałamachę


Przygotował Sebastian Petrus