Krajowy Plan Gospodarki Odpadami przewiduje budowę 10-15 instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Specjaliści twierdzą, że wymagana dyrektywami redukcja odpadów „bio” na składowiskach i obowiązek przetwarzania odpadów przed składowaniem możliwe będą tylko dzięki wprowadzeniu metod termicznego przetwarzania odpadów. W 2013 r. instalacje powinny już pracować. Proces inwestycyjny trwa blisko siedem lat. Zatem w przyszłym roku powinniśmy przejść od słów do czynów. A jeśli nie? Zacznijmy odkładać pieniądze na kary.
19 czerwca br. we Wrocławiu odbyło się seminarium, w którym uczestniczyli przedstawiciele Wrocławia oraz gmin woj. dolnośląskiego. Prelegenci przedstawili zasady funkcjonowania instalacji termicznego przetwarzania odpadów, europejskie trendy w tym względzie, szanse i zagrożenia dla tego typu inwestycji oraz mity i fakty związane ze spalaniem odpadów.
Zaproszeni z Niemiec goście przedstawili swoje doświadczenia w przygotowywaniu i realizacji takiej inwestycji na przykładzie landu Lauenburg i technologii firmy BKB.
W Europie obecnie buduje się lub modernizuje ok. 160 linii do termicznego przetwarzania odpadów. Kolejne spalarnie budują państwa „Piętnastki” i nowe państwa członkowskie. W Szwajcarii, kojarzonej z nieskazitelnie czystym środowiskiem, spala się 80% odpadów komunalnych. W Wiedniu spalarnia stoi w samym centrum miasta i jest atrakcją turystyczną. Z kolei w Japonii na kominie jednej ze spalarni zbudowano t...