Powiększająca się liczba mieszkańców obsługiwanych przez zbiorowe systemy oczyszczalni komunalnych powoduje wzrost liczby oczyszczanych ścieków komunalnych oraz narastanie problemu zagospodarowania osadów ściekowych. Osady powstają jako skutek uboczny procesu oczyszczania ścieków.

Według Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) ilość osadów ściekowych wytworzonych w oczyszczalniach komunalnych w 2001 r. wyniosła 397,2 tys. Z kolei prognozowana w KPOŚK ilość osadów komunalnych w 2015 r. może wynieść ok. 642,4 tys. ton s.m. Z porównania prognozowanej ilości osadów do tych powstałych w 2001 r. wynika, iż wzrost ogólnej masy wyniesie w tym czasie 62%.
Podstawowa masa osadów powstanie w największych aglomeracjach (liczących ponad 100 tys. mieszkańców), gdzie wyprodukowana zostanie ponad połowa całej masy balastu w kraju (rys. 1).


Rys. 1. Ilość masy osadów powstających w największych wybranych województwach

W Polsce ilość osadów wzrasta w bardzo szybkim tempie. W ciągu ostatnich 10 lat ich liczba uległa podwojeniu. W porównaniu z krajami Unii Europejskiej w Polsce ilość osadów (w przeliczeniu na mieszkańca) mieści się w średniej wartości i wynosi 17,5 kg s.m. W krajach Unii wartość ta wynosi od 5,9 kg s.m. dla Portugalii (w 1992 r.) do 44,4 kg s.m. w Niemczech (w 1994 r.).
Budowa kanalizacji oraz nowych...