Projekt DEUS2 l – koncepcja zagospodarowania wód opadowych
Skutkiem takich działań są coraz większe straty wynikające z zakłócenia naturalnego bilansu wodnego, ponoszone w konsekwencji powodzi, suszy bądź niekorzystnych zmian klimatycznych.
Systemy kanalizacyjne, realizowane od ponad 100 lat, w świadomości ich użytkowników funkcjonują na zasadzie „czarnej skrzynki”. Dla tak zwanego normalnego użytkownika droga ścieków, szczególnie deszczowych, kończy się na kratce ściekowej lub wpuście ulicznym, potem ścieki te giną w kanale i pojawiają się gdzieś daleko od miejsca zamieszkania, w rzece lub rowie odwadniającym.
Od niedawna zaczęto podejmować coraz bardziej zdecydowane działania mające na celu zagospodarowanie wód opadowych, tak aby nie obciążały one nadmiernie kanalizacji komunalnej i w miarę możliwości powracały do naturalnego obiegu.
Land Badenia-Wirtembergia wprowadził w swoim prawie wodnym obowiązek decentralnej retencji, rozsączania bądź bezpośredniego wprowadzenia wód deszczowych do odbiornika (o ile jest to technicznie możliwe, nie jest ucią...