O dostępie do informacji o środowisku

Przeprowadzona przez NIK kontrola wybranych organów administracji publicznej oraz gmin pod względem gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie nie pozostawiła na tych jednostkach suchej nitki. U wszystkich skontrolowanych wystąpiły uchybienia bądź nieprawidłowości.

W 2001 r. Polska ratyfikowała międzynarodową Konwencję z Aarhus, której przedmiotem jest udostępnianie informacji o środowisku. W związku z tym od 3 października do 9 grudnia ub.r. NIK skontrolował Centrum Informacji o Środowisku (CIOŚ), dwa urzędy wojewódzkie, cztery starostwa, pięć urzędów miejskich, urząd gminy oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Ponadto w trybie art. 29 pkt 2f Ustawy z 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (DzU z 2001 r. nr 85, poz. 937, z późn. zm.) pobrano informacje z 20 urzędów gmin.
Badaniami objęto okres od 1 stycznia 2004 r. do 31 października 2005 r. Zwrócono uwagę przede wszystkim na organizację działań w zakresie gromadzenia i udostępniania danych, prowadzenie publicznie dostępnych wykazów danych o środowisku i jego ochronie oraz ich aktualizacji, a także na zakres, formy i terminowość udostępniania tych informacji.

Upowszechnianie informacji o środowisku wpływa na podnoszenie świadomości ekologicznej, zwiększa zakres...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?