Europejska Platforma Recyklingu (ERP) powstała w grudniu 2002 r. w odpowiedzi na Dyrektywę 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jej założyciele: firmy Braun, Electrolux, Hewlett Packard i Sony postawili sobie za cel efektywne wdrażanie postanowień tej Dyrektywy z korzyścią dla firm – członków Platformy, a także ich klientów.

Efektywność ma być wyrażana przede wszystkim w dwóch aspektach: sprawności systemu obsługi tych wszystkich, którzy przystąpią do ERP w charakterze jej członków oraz w utrzymywaniu na tyle korzystnych cen za usługi zbierania i przetwarzania odpadów z tego sektora, żeby wywrzeć konkurencyjną presję na inne organizacje odzysku. ERP jest otwarta dla wszystkich firm, które chcą stać się jej członkiem, ale jednocześnie nie zamierza obejmować dominującej pozycji na rynku. Jest to podejście absolutnie paneuropejskie, pozwalające na osiągnięcie ekonomii skali i rozwinięcie sieci recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych o najniższych kosztach, niezależne od preferencji krajowych.
Procesy funkcjonalne w ERP (logistyka, recykling i administracja) są zawsze takie same i nie różnią się w poszczególnych krajach. Dzięki temu znacząco redukuje się koszty ogólnego zarządu w ogólnej strukturze zarządzania. Generalnymi wykonawcami ERP, którzy zostali wyłonieni spośród 15 aplikujących firm, są CCR Logistic oraz Geodis. Obszar Polski, tak jak Austrii, Niemiec i Włoch, obsługuje ta pierwsza. Jest to przedsiębiorstwo mające ponad 26 mln euro obrotu rocznego, zarządzające biznesem na poziomie 150 mln euro.
Poniżej krótko opisano funkcjonowanie ERP w krajach europejskich.

Austria
W Austrii ERP posiada 35 członków i obsługuje cały kraj. Jest jedną z czterech organizacji odzysku działających na tym rynku. Zbiera wszystkie wymienione w Dyrektywie kategorie odpadów (z wyjątkiem lamp). W Austrii funkcjonuje ok. 1500 samorządowych punktów gromadzenia odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. ERP odbiera odpady bez rozróżniania, kiedy dany sprzęt został wyprodukowany, czyli zbiera tzw. sprzęt historyczny. Od początku działalności, czyli od …. r., ERP przetworzyła w tym kraju 3,4 tys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Irlandia
W Irlandii skupia ona 45 członków i obsługuje ok. 22% rynku. Poczynając od sierpnia 2005 r., przetworzono tam 8 tys. ton odpadów. Tamtejszy Krajowy Rejestr wprowadzających sprzęt na rynek jest obligatoryjny dla producentów, którzy ponadto muszą składać comiesięczne raporty.

Włochy
Ustawodawstwo włoskie jest dopiero na etapie dostosowywania się do ww. dyrektywy unijnej i ma zacząć funkcjonować wiosną 2007 r. Krajowy Rejestr w tym zakresie jeszcze nie działa, natomiast ERP współpracuje bardzo aktywnie z siedmioma instytucjami zajmującymi się zbiórką odpadów. Według przygotowywanych dekretów zmierza się do zmuszenia producentów do odzyskiwania 80% wprowadzanego na rynek sprzętu.

Hiszpania
W Hiszpanii funkcjonowanie systemu zbiórki i przetwarzania odpadów jest mocno zróżnicowane w zależności od ekologicznego prawa obowiązującego w każdym z 17 autonomicznych regionów. ERP skupia 25 członków oraz posiada zgodę na operowanie na Wyspach Kanaryjskich, w Ceuta, Kraju Basków, Andaluzji i w Navarra. Zbierane są tam wszystkie odpady (z wyjątkiem lamp) oraz prowadzone jest odpowiednie raportowanie.

Portugalia
Najwięcej członków, bo 160, ERP skupia w Portugalii. Zakres działalności jest tu podobny jak w Hiszpanii.

Polska
W Polsce Europejska Platforma Recyklingu funkcjonuje od stycznia 2006 r. Obecnie ilość jej członków przekroczyła 90, lecz nie frekwencja jest celem spółki, ale ilość zebranego i przetworzonego odpadu. Ta liczba zaś wyniknie ze statystyki. ERP Polska gwarantuje swoim członkom, że spełniać będzie poziomy odzysku i recyklingu, założone ustawą z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Janusz Ostapiuk
ERP Polska Organizacja Odzysku
Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Warszawa