Cz. II. Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest

W „Recyklingu” 9/2006 omówione zostały przepisy oraz wynikające z nich obowiązki dotyczące zakazu wprowadzania do obrotu i ponownego wykorzystywania wyrobów azbestowych oraz ewidencji i okresowego składania informacji. Druga część jest poświęcona głównie ocenie stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest.

Ustawa P.o.ś. uznaje azbest za substancję stwarzającą szczególne zagrożenie dla środowiska, czego konsekwencją są wymogi dotyczące postępowania z wyrobami zawierającymi azbest. Przede wszystkim substancje takie powinny być wykorzystywane, przemieszczane i sukcesywnie eliminowane przy zachowaniu szczególnego nadzoru oraz odpowiednich środków ostrożności.


Jednym z najistotniejszych punktów formularza służącego do składania informacji na temat rodzaju, ilości i miejsc występowania azbestu jest informacja o przydatności danego wyrobu do dalszej eksploatacji. Z przepisów wynika, że wyroby tzw. miękkie powinny być usunięte niezwłocznie. W przypadku wyrobów twardych dalsza bezpieczna eksploatacja jest możliwa pod warunkiem uniemożliwienia emisji azbestu do atmosfery. Wynika z tego, iż przepisy wcale nie nakazują natychmiastowego i bezwarunkowego usunięcia azbestu. Decyduje o tym głównie stan techniczny, ale także inne wymagania (np. okres upływu gwarancji producenta). Biorąc pod uwagę względy organizacyjne i techniczne ...