W połowie marca podczas pierwszego czytania Parlament Europejski przyjął stosunkiem głosów – 651 za, 19 przeciw i 16 wstrzymujących się projekt dyrektywy w sprawie odpadów. Konsumpcyjny styl życia sprawia, że odpadów z roku na rok jest coraz więcej.

Dlatego w projekcie nowej dyrektywy pojawiło się jedno z założeń, w myśl którego do 2012 r. systematycznie wzrastający przyrost odpadów powinien zostać zahamowany. Punktem odniesienia będzie całkowita roczna produkcja odpadów w 2008 r. Dodatkowo od 2020 r. ograniczona ma być produkcja odpadów.

Przetwarzanie odpadów
Do projektu dyrektywy wprowadzono pięciostopniowy system redukcji odpadów, który będzie zależał od sposobu ich przetworzenia. W pierwszej kolejności wymienione są rozwiązania najbardziej korzystne dla środowiska – zapobieganie i redukcja odpadów (1), ich ponowne wykorzystanie (2), recykling (3), a na końcu najmniej korzystne, czyli odzyskiwanie energii (np. spalanie) (4) oraz bezpieczna i racjonalna ekologicznie utylizacja odpadów (np. składowanie) (5).
Wzięto też pod uwagę możliwość odstępstwa od hierarchii, gdyż w niektórych przypadkach nie będzie możliwe zredukowanie odpadów wg najwyższego priorytetu. Takie odstępstwo musi być uwarunkowane przeprowadzeniem analizy oceny cyklu życia oraz analizy kosztów i korzyści, co należy również skonsultować z niezależnymi organami naukowymi.

Zmiana i dodanie pojęć
W projekcie dyrektywy znalazł się zapis mó...