Na realizację wydatków publicznych, w tym w szczególności na ich terminowe, celowe i gospodarne wykorzystanie, mają wpływ m.in. przewlekłe i unieważnione postępowania o zamówienia publiczne. W drugiej połowie 2006 r. NIK oceniał m.in. rozpatrywanie protestów i odwołań, unieważnianie postępowań i ich wpływ na realizację zadań poszczególnych jednostek oraz skuteczność systemu kontroli zewnętrznej i wewnętrznej dotyczącej procedur udzielania zamówień publicznych.

Badania kontrolne przeprowadzono w 51 jednostkach, tj. Urzędzie Zamówień Publicznych (UZP), Zakładzie Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz w 16 wojewódzkich oddziałach GDDKiA, 16 urzędach miast, dziewięciu komendach wojewódzkich policji i w siedmiu regionalnych zarządach gospodarki wodnej (RZGW). Kontrolą w zakresie prawidłowości realizacji procedur związanych ze stosowaniem środków ochrony prawnej objęto okres od 1 stycznia 2005 r. do 30 czerwca 2006 r. Oceniano też zamówienia publiczne, których realizacja rozpoczęła się w 2004 r. i zakończyła w 2005 r.
Pomimo kilku nieprawidłowości NIK pozytywnie ocenia działania skontrolowanych jednostek, związane z rozstrzyganiem protestów i unieważnianiem postępowań. Pozwalały one najczęściej na terminowe wykonanie zadań finansowanych ze środków publicznych. Przewlekłe postępowania, skutkujące opóźnieniem w realizacji zadań, stanowiły jedynie 1,4% wszystkich postępowań, a ich wartość wynosiła 31,5% w...