Większość przepisów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych z 13 kwietnia br. obowiązuje od 11 czerwca br. Przepisy dotyczące postępowania kwalifikacyjnego na nowych arbitrów (członków Krajowej Izby Odwoławczej) weszły w życie już 26 maja br., natomiast regulacje dotyczące utworzenia tejże Izby zaczną obowiązywać po upływie pięciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Do przetargów publicznych wszczętych przed dniem wejścia w życie nowelizacji oraz do kontroli, odwołań i skarg, które ich dotyczą, należy stosować dotychczasowe przepisy. Wyjątek dotyczy odwołań, które nie zostały rozpoznane przez zespoły arbitrów do dnia powołania członków Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) i które rozpozna Izba, stosując odpowiednio przepisy dotyczące zespołu arbitrów.

Wartość zamówienia i publikacja ogłoszeń
Jedna z istotnych zmian odnosi się do progu stosowania ustawy. Został on podniesiony z obecnych 6 tys. euro do 14 tys. euro. W celu stwierdzenia, czy zamówienie przekracza ww. próg, zamawiający powinien prawidłowo określić przedmiot zamówienia i jego szacunkową wartość na podstawie art. 29-35 ustawy. Nieprawidłowo przygotowany opis czy niezachowanie należytej staranności w oszacowaniu wartości zamówienia mogą stać się podstawą nałożenia sankcji, o których mowa w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
W przypadku zamówień o wartości od 14 tys. euro do tzw. progów unijnych występują pewne uproszczenia. Przykładowo zama...