Polskę czeka rewolucja w dziedzinie efektywności energetycznej. Jakie szanse ma zatem nasz kraj w tej dziedzinie, realizując zobowiązania wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej?

Waga, jaką Komisja Europejska przykłada do wzrostu efektywności energetycznej, zaowocowała w ostatnich latach szeregiem dokumentów wymagających działań przez kraje członkowskie. 19 października 2006 r. Komisja przyjęła Plan działania na rzecz racjonalizacji zużycia energii, który proponuje blisko 60 środków, ukierunkowanych na realizację celu potencjalnych oszczędności energii, wynoszących 20% do 2020 r. Plan obejmuje 10 działań priorytetowych w zakresie przeglądów i rozszerzenia dyrektyw, nowych środków i większej liczby nieformalnych działań w dziedzinie produktów, budynków, transportu, finansowania inicjatyw, zmian postępowania oraz tworzenia międzynarodowych partnerstw.
Plan działania, który będzie wprowadzany w życie przez najbliższe sześć lat, stanowi odpowiedź na wezwanie szefów państw i rządów do pilnego stworzenia realistycznej strategii dotyczącej efektywności energetycznej. Podkreślono w nim wagę ustalenia norm minimalnego zużycia energii dla szerokiego zakresu urządzeń i sprzętu oraz dla budynków i usług energetycznych.

Dyrektywy 2002/91/WE i 2006/32/WE

Zagadnieniom wdrożenia Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 16 grudnia 2002 r. dotyczącej jakości energetycznej budynków poświęcono w ostatnich latach wiele uwag...