Podstawą decyzji o podjęciu inwestycji powinno być proste zestawienie wielkości nakładów inwestycyjnych i możliwych do osiągnięcia korzyści finansowych. Tylko w przypadku, gdy korzyści wygenerowane w wyniku realizacji projektu przewyższają wysokość przewidywanych nakładów, istnieje racjonalny impuls do podjęcia tego zadania. Jeżeli są rónież inne przesłanki skłaniające do podjęcia decyzji inwestycyjnej, powinno to być jasno wyartykułowane, a źródło dofinansowania - ściśle określone.

Celem analizy efektywności ekonomicznej jest określenie finansowych korzyści projektu i wybór jednej z alternatywnych propozycji. Umożliwia to podjęcie decyzji o najbardziej korzystnym sposobie wykorzystania dostępnych zasobów: finansowych, rzeczowych i osobowych. W przeciwnym razie decyzja inwestycyjna jest zazwyczaj nieoptymalna, a niekiedy nietrafna i niekorzystna.
Najbardziej efektywnym sposobem pozyskania jasnego obrazu jest opis w maksymalnym stopniu zbliżony do rzeczywistej sytuacji dysponowania środkami finansowymi. Pożądane jest przedstawienie skutków inwestycyjnych w formie kwot wpływających lub opuszczających konto inwestora w trakcie inwestycji (Cash Flow - CF). Wysokości kwoty CF będącej w gestii decydenta w danym okresie (tutaj roku) jest równa:
CF = S - K - sp*(S - K - A) (1)
gdzie
S - wielkość rocznych przychodów,
K - poniesione koszty operacyjne (bez amortyzacji),
A - wysokość odpisu amortyzacyjnego na dany rok,
sp

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?