System gospodarowania ZSEE a zmiany prawa
Po dwóch latach funkcjonowania ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym widać już, co się sprawdziło, a co wymaga pilnej interwencji legislacyjnej. Zakres oddziaływania ww. ustawy obejmuje nie tylko przedsiębiorców, lecz również każdego obywatela.
Obwarowania ustawy wywierają bezpośredni wpływ na koszty zakupu różnego rodzaju sprzętów elektrycznych i elektronicznych, bez których współczesny człowiek nie jest już w stanie normalnie funkcjonować. W tym kontekście warto spojrzeć na system pod kątem prawidłowości jego działania i możliwości rozwiązania podstawowych problemów, które uwydatniają się jeszcze bardziej w perspektywie wejścia w życie grupy przepisów ustawy o zużytym sprzęcie, jak również w obliczu toczących się prac nad jej nowelizacją.
Nieszczelność systemu
W praktyce funkcjonowania systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym okazuje się, że znaczna część odpadów w postaci zużytego sprzętu trafia do punktów skupu złomu i metali kolorowych zamiast do punktów zbierania zużytego sprzętu. Problem ten dotyczy głównie zużytego sprzętu AGD, który z uwagi na swoją dużą masę i przeważającą zawartość metali stanowi cenne źródło pozyskiwania złomu. Istnieni...