Postępowanie z odpadami wytworzonymi przez firmy remontowo-budowlane
Rozwój branży budowlanej w ostatnich latach wpływa na wzrost ilości odpadów powstających w trakcie budowy, rozbiórek lub modernizacji budynków, dróg i innych obiektów budowlanych. Źródła ich powstawania są rozproszone, dlatego trudno określić ich ilości.
W Krajowym Programie Gospodarki Odpadami 2010 (KPGO 2010) określono ilość odpadów innych niż niebezpieczne z tej grupy na poziomie 1,8 mln ton wytworzonych w 2004 r. Stanowiło to ok. 1,5% odpadów wytworzonych w Polsce. Według KPGO 2010 przewidywany jest wzrost ilości tych odpadów do 2 mln ton w 2010 r., w 2014 r. do 2,2 mln ton, a w 2018 r. do 2,4 mln ton, stąd konieczne jest poszukiwanie różnorodnych sposobów wykorzystania, co ma uzasadnienie ze względów ekologicznych i ekonomicznych1.
W trakcie prac remontowych i budowlanych powstaje szereg odpadów, które mogą stanowić źródło cennych surowców wtórnych. Odpady te są zakwalifikowane do grupy 17 – odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (wyłączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych).
Zgodnie z ustawą o odpadach obowiązek usuwania, unieszkodliwiania lub powtórnego wykorzystania spoczywa na wytwarzającym odpady, czyli podmiocie świadcz...