Tradycyjnym materiałem do budowy systemów kanalizacyjnych jest kamionka, beton i żelbet. Systemy z tych materiałów w ostatnim okresie podlegają ciągłym zmianom. Dotyczy to modyfikacji sposobów produkcji, czego efektem jest zwiększona znacznie wytrzymałość, odporność, a także szczelność połączeń.
Rury kamionkowe i betonowe znajdują zastosowanie zarówno w tradycyjnych metodach wykopowych, jak i w technologiach bezwykopowych budowy kanalizacji. Dla tych rur stosowane są studzienki betonowe nowej generacji.
Rury kamionkowe
Systemy kanalizacyjne z rur kamionkowych, czyli wypalonej z gliny kamionki, przetrwały przez stulecia, czego dowodem są wykopaliska z różnych okresów historycznych. Materiał ten zyskał ponownie na znaczeniu dzięki swoim znakomitym właściwościom, uzyskanym w wyniku zastosowania najnowszych rozwiązań technicznych w tradycyjnej, stosowanej od wieków technologii wypalania (fot. 1). Wartość kamionki jako materiału wynika ze specyficznej technologii produkcji oraz starannego doboru surowców. Te, z których wytwarzane są rury kamionkowe – to glina, woda i szamot, przy czym szamot to nic innego niż drobno zmielona, wypalona glina. Po uformowaniu i osuszeniu materiał jest wypalany w temperaturze do 1200°C. Powstaje monolityczna masa, dzięki czemu rura lub kształtka ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?