Fytoftorozy drzew liściastych
W minionych 20 latach mit o trwałości drzew, kojarzący się z wysoką zdrowotnością, został poważnie zachwiany za sprawą łatwo rozprzestrzeniającego się patogenu – Phytophthora. Dosięgnął on nawet olszy (Alnus glutinosa) – rośliny piasków i nieużytków.
Pierwsze złe wiadomości napłynęły z Wielkiej Brytanii, gdzie zaczęły zamierać drzewa rosnące nad rzekami, jeziorami i stawami. Następnie choroba pojawiła się we Francji, w tym nad rzeką Mozelą, gdzie na niektórych jej odcinkach wypadło ok. 70% drzew. Następnie fytoftoroza pojawiła się w Niemczech i Austrii, a już w 2004 r. stwierdzono jej występowanie w Europie od Grecji do Szwecji, w tym również i w Polsce.
Zamieranie formy zwisłej jesionu wskutek fytoftorozy podstawy pędu podkładki
Zamieranie formy zwisłej jesionu wskutek fytoftorozy podstawy pędu podkładki
Zamieranie olszy
Przyczyną zamierania olszy okazał się gatunek Phytophthora alni, który wywołuje bardzo łatwe do rozpoznania objawy. Na koronach zainfekowanych drzew drobnieją liście i stopniowo zmieniają barwę na żółtozieloną, następnie część gałęzi zamiera. Takie drzewa tworzą bardzo dużo szyszek z nasionami. Na pniach, zwłaszcza przy ich nasadzie, widać podłużne spękania kory i powstawanie ni...