Uproszczenia w obliczeniach kanalizacji deszczowej
Ostateczny efekt transformacji opadu w odpływ, a więc także wielkość i zmienność natężenia przepływu w kanalizacji deszczowej, jest wypadkową szeregu skomplikowanych procesów. Są one różnorakiej natury, głównie meteorologicznej, hydrologicznej i hydraulicznej. Do pełnego opisu wymagają one złożonego zapisu matematycznego i dużej liczby różnorodnych danych wejściowych.
Stąd też przy modelowaniu tych procesów konieczne jest wprowadzanie rozmaitych uproszczeń. Wynikają one m.in. ze wspomnianej złożoności zagadnienia, z losowego charakteru niektórych zjawisk, z niedoskonałości matematycznego opisu procesów fizycznych oraz z braku pełnych i wiarygodnych danych. W efekcie uproszczeń otrzymuje się szeroki wachlarz modeli matematycznych, w różnym stopniu odzwierciedlających procesy zachodzące w modelowanym systemie. Upraszczanie opisu wpływa na uzyskiwane wyniki obliczeń, paradoksalnie jednak nie zawsze wiąże się z pogorszeniem ich jakości i zgodności z obserwacjami w systemie rzeczywistym.
Podstawową wielkością wykorzystywaną przy hydraulicznym wymiarowaniu kanalizacji opadowej jest hydrogram odpływu ze zlewni Qd (t). Jest on efektem transformacji wysokości opadu w dopływ boczny do kanału, kt&...