Wśród pojemników ciśnieniowych funkcjonujących na rynku najczęściej spotykane są butle wielokrotnego użytku na gaz propan-butan o różnych pojemnościach. Najbardziej rozpowszechnione są te 11-kilogramowe. Pojawiają się również pojemniki ciśnieniowe na substancje chemiczne, stosowane na skalę przemysłową.
Fot. 1. Otwór po zdjęciu kapsla w jednorazowym pojemniku ciśnieniowym na klej
Użycie gazu pędnego sprawia, że używanie preparatu staje się znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Nie wymaga bowiem stosowania dodatkowych urządzeń dozujących środek, instalacji sprężonego powietrza.
Wielokrotnego użytku
Konstrukcja pojemnika sprawia, że kanistry ciśnieniowe wielokrotnego użytku mogą być poddane regeneracji i ponownemu napełnieniu. Przykładem takiego zbiornika jest butla na gaz propan-butan. Po zużyciu gazu pojemnik ciśnieniowy powinien zostać przekazany specjalistycznej firmie do odgazowania, a następnie poddany regeneracji lub skierowany do złomowania1,2. Sposób postępowania po wykorzystaniu gazu jest wówczas następujący: odgazowanie butli, wykręcenie istniejącego zaworu, dalsze odgazowanie i płukanie butli...