Kompostowanie jest procesem przebiegającym w warunkach tlenowych. To obecność tlenu powoduje, że materia organiczna nie gnije, a podlega procesowi kompostowania. Po ułożeniu uprzednio przygotowanego w procesach rozdrabniania i mieszania materiału w pryzmy na płycie kompostowni najistotniejszym etapem technologicznej kontroli warunków procesu jest zapewnienie odpowiedniego napowietrzenia wsadu i utrzymania jego optymalnej wilgotności.


Mieszarko-przerzucarka kołowa, dwuosiowa z dodatkowym taśmociągiem zrzutu materiału MU 200 firmy Jenz stosowana do formowania pryzmy na odkrytej płycie kompostowania.

Tradycyjnie już przerzucanie wsadu pozostaje najprostszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą zapewnienia dostępu powietrza do całej masy przetwarzanego materiału. Ma to takie samo znaczenie dla procesu kompostowania zarówno w wielkoprzemysłowych procesach biologicznego przetwarzania frakcji organicznej odpadów komunalnych (FOOK) w zakładach mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP), jak i w małych, gminnych lub prywatnych kompostowniach produkujących kompost nawozowy wysokiej klasy. Należy jednak zaznaczyć, że o ile kontrola procesu kompostowania przez napowietrzanie dynamiczne w zakładach MBP jest istotna głównie dla osiągnięcia maksymalne...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?