W kierunku recyklingu
Ponad stu uczestników, 17 referatów i tyleż samo posterów – oto statystyka jednodniowej konferencji, która miała miejsce w połowie grudnia ub.r. w Warszawie. Była to już szósta edycja spotkania pn. „Dla miasta i środowiska”, poświęconego tym razem problemom unieszkodliwiania odpadów. Organizatorem był Wydział Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.
Obrady prowadzono równolegle na dwóch sesjach – naukowo-technicznej i samorządowo-ekonomiczno-prawnej. Takie rozwiązanie sprzyjało wprawdzie omówieniu wielu zagadnień, ale, niestety, nie uniknięto przez to migracji uczestników między salami a i postawienia ich przed wyborem, z której zapowiadającej się ciekawie prelekcji zrezygnować na poczet innej.
Sesję techniczną rozpoczęła dr Maria Obłój-Muzaj referatem o recyklingu i odzysku odpadów poli(chlorku winylu). Jak się okazuje, w ramach programów dotyczących recyklingu, prowadzonych przez różne stowarzyszenia w latach 2003-2007, w krajach UE poddawano temu procesowi znaczące ilości odpadów. Dane wskazują na ciągły wzrost współczynnika masy recyklingowanych odpadów, gdyż w 2004 r. sięgał on 28,99%, a w 2007 r. już 80,48%. Takich statystyk nie ma jednak dla Polski, choć wg niepełnych danych recyklingiem PVC zajmuje się ponad 100 jednostek. Prelegentka...