Większość materiałów na opakowania jest produkowanych z modyfikowanych tworzyw sztucznych, tektury, papieru i drewna. Modyfikacja ta polega m.in. na napełnianiu ich innymi, tańszymi składnikami, warstwowym spajaniu różnych materiałów, sieciowaniu, zbrojeniu, lakierowaniu i stosowaniu innych podobnych zabiegów w celu wywołania zmiany struktury i własności pierwotnych.

Tak przekształcone materiały o specjalnie ukierunkowanych właściwościach powodują, że wykonane z nich opakowania mają szereg zalet. Oryginalne opakowania, najczęściej jednorazowego użytku, lepiej spełniają wymagania użytkowe, zachęcają do zakupu produktów, zapewniają ich bezpieczne przechowywanie i ułatwiają przemieszczanie. Niejednokrotnie opakowane już produkty trafiają do większych opakowań dla ułatwienia czynności transportowych lub w celach dekoracyjnych.
Wadą powszechnie stosowanych opakowań z substancji modyfikowanych jest to, że po krótkotrwałym użyciu stanowią uciążliwy dla środowiska odpad, trudny do wtórnego przetworzenia i wykorzystania. Odpady z materiałów jednorodnych są stosunkowo łatwo przetwarzane w drodze recyklingu materiałowego. Natomiast te z przekształcanych napotykają na liczne trudności natury technologicznej, ekologicznej i ekonomicznej. Stąd są one najczęściej spalane z odzyskiem ciepła lub składowane i bezużytec...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?