Rok 2009 z wielu powodów będzie bardzo istotny dla podejmowania strategicznych decyzji gospodarczych zarówno w świetle podjętych zobowiązań, jak i w wyborze sposobów wdrażania przygotowanych wcześniej przedsięwzięć na szczeblu gminnym i regionalnym.
Niższa dynamika rozwoju kraju przełoży się na zmniejszone wpływy do budżetów JST, a spadek wartości nieruchomości oraz niski popyt, spowodowany również ograniczeniami w udzielaniu kredytów przez banki, może przeszkodzić w realizacji zamierzeń prywatyzacyjnych tych gmin, które liczą na przychody z prywatyzacji.
W planowaniu inwestycyjnym miast i gmin wiejskich poza perspektywą pozyskania środków z funduszy UE oraz poszukiwaniem gotówki poprzez emisję obligacji lub prywatyzację nie powinno zabraknąć również innych, nowych na gruncie polskim instrumentów.
Instrument na miarę cudu
21 listopada 2008 r. w Sejmie miała miejsce niezwykła sytuacja. Otóż podczas głosowania, w którym brało udział 409 posłów, nie zanotowano ani jednego głosu przeciw, również nikt nie wstrzymał się od oddania głosu, co w warunkach sceny politycznej w kraju graniczy niemal z cudem. Głosowaniu poddawano nową ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).
Sygnał polityczny dotyczący partnerstwa jest aż nadto wyraźny, a ostateczne uchwalenie zli...