Minęło kilka miesięcy od uchwalenia nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), a już widać braki i luki, jakie ona zawiera. Poszerzona została lista „zbieraczy” zużytego sprzętu o podmioty, które są w jego posiadaniu, czyli o punkty serwisowe i skupy złomu. Skutkiem tego będą one zobowiązane zarejestrować się w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.

Z ekonomicznych powodów punkty serwisowe będą przyjmowały jedynie sprzęt nienadający się do eksploatacji, który po naprawieniu w całości lub po demontażu w częściach będą mogły odsprzedać z zyskiem. Z tej samej przyczyny żaden z nich nie będzie kupował, sortował i transportował odpadu nieprzydatnego do jakiegokolwiek dalszego zastosowania bądź do recyklingu czynionego tylko dla idei, bez spodziewanych korzyści. Niestety, znowelizowana ustawa nadal problemu tego nie rozwiązuje.
 
Podstawą współdziałanie
System gospodarki odpadami z zasadą „zanieczyszczający płaci” musi być zbudowany na bazie obowiązków i praw trzech grup podmiotów. Ustawodawca powinien je zmotywować do współdziałania dla i w imię ochrony środowiska.
Pierwszym z tej triady jest producent. Należy mu zapewnić prawo wyboru najlepszej dostępnej techniki i technologii produkcji oraz poprzez zachęty zobowiązać do odpowiedzialności za powstający odpad po zakończeniu cyklu życia...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?