Podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Zarządu ZMP, które odbyło się w Głownie 16 stycznia, dyskusję zdominowały kwestie związane z przekształceniami w służbie zdrowia i projektem ustawy o finansach publicznych. Z kolei w Poznaniu 6 lutego br. negatywnie zaopiniowano projekt zmian ustawy o dodatkach mieszkaniowych, poszerzający katalog świadczeń, a także projekt ustawy o polityce miejskiej, opracowany przez Konwent Marszałków.

Projekt ustawy o polityce miejskiej zakłada m.in. powstanie Rady ds. Polityki Miejskiej oraz zespołu wielkomiejskiego (nowa nazwa dla zespołu metropolitalnego). Samorządowcy z miast uważają, że Rada ta bez reprezentacji miast to pomysł absurdalny. Projekt, ich zdaniem, łamie zasadę pomocniczości, bowiem polityka miejska powinna być realizowana przez miasta, a nie marszałków.
W Poznaniu i Głownie rozmawiano również na temat konieczności dołączania raportu oddziaływania na środowisko do planów zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem członków Zarządu, konieczność dołączenia tego dokumentu do studium i planów zagospodarowania, prace nad którymi są w toku, nie powinna powodować cofnięcia do ponownego rozpatrzenia i konsultacji, co jest kosztowne i pracochłonne. Należy przyjąć praktykę, że dodanie tego dokumentu nie powinno skutkować ponownymi uzgodnieniami, jeśli nie ma zmian w planie.
 
Zdrowa komercjalizacja

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?