Czy Polska wypełnia postanowienia konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (tzw. Konwencji Helsińskiej)? Czy stosuje się do zasad dotyczących prowadzenia monitoringu jakości wód morskich, zapisanych w Ramowej Dyrektywie Wodnej? Poszukując odpowiedzi na te pytania, w dniach od 1 kwietnia do 9 maja ub.r. NIK przeprowadził kontrolę mającą na celu ocenę realizowania zapisanych w tych dokumentach obowiązków (badaniami objęto lata 2005-2007). Przyjrzano się działalności w tym zakresie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), gdyńskiego Oddziału Morskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW – wykonującego monitoring otwartego morza) oraz Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska (badających wody przybrzeżne i przejściowe) w Gdańsku, Olsztynie i Szczecinie.

W wynikach kontroli „Monitoring środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego” pozytywnie (choć wskazując nieprawidłowości) oceniono wykonanie badań monitoringowych Bałtyku, natomiast negatywnie – funkcjonowanie systemów ich finansowania oraz nadzoru nad ich realizacją.
W momencie kontroli – choć od wejścia w życie Ramowej Dyrektywy Wodnej upłynęło 1,5 roku – w Polsce wciąż nie wydano aktów wykonawczych do wdrożenia jej wymagań. W związku z tym WIOŚ-e prowadziły badania monitoringowe w oparciu o dokumenty nieobligatoryjne, czyli tylko projekty rozporządzeń i wytyczne ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?