Korupcja to zjawisko społeczne wywołujące szczególnie silne emocje. Nagłaśniane przez media przypadki działań korupcyjnych z reguły wywołują oburzenie społeczeństwa, choć wyniki badań opinii publicznej pozwalają wnioskować, że jest to zjawisko w Polsce powszechne.

Korupcja dotyka szczególnie wrażliwych sfer funkcjonowania państwa, np. służby zdrowia, bądź przybiera charakter systemowy, jak ma to miejsce w przypadku polskiej piłki nożnej. Równocześnie uważana jest za zjawisko złożone, rozumiane na wiele sposobów i – co niezwykle istotne – z trudnością poddające się empirycznym badaniom1. Nasza wiedza o tym problemie często jest pochodną osobistych doświadczeń i doniesień prasowych. Wszystko to sprawia, że zadajemy sobie szereg istotnych pytań: czy także w innych sferach funkcjonowania państwa i społeczeństwa jest podobnie? W jakim stopniu w tym zjawisku uczestniczą instytucje społeczeństwa obywatelskiego? Czy także w ochronie środowiska mamy do czynienia z systemem korupcyjnym, a jeśli tak, to jaki jest udział pozarządowych organizacji ekologicznych w tym procederze?
W odpowiedzi na to ostatnie pytanie pomocne będą wyniki badania opinii przedsiębiorców na temat skali i form korupcji w sektorze ochrony środowiska, przeprowadzonego w lipcu 2008 r. przez Biuro Badań Społecznych „Obserwator”. Badanie stawiało sobie za cel rozpoznanie skali, form i mechanizmów korupcyjnyc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?