Idea zrównoważonego rozwoju pojawiła się w latach 80. XX w. jako odpowiedź na wyzwania wynikające z zachowania równowagi w makrosystemie społeczeństwo-gospodarka-środowisko. Jej celem jest prewencyjne wyeliminowanie albo przynajmniej ograniczanie nierównowagi między rozwojem gospodarczym a społecznym oraz między rozwojem społeczno-gospodarczym a środowiskiem przyrodniczym.
Zakłada się, że implementacja tej idei pozwoli uniknąć destrukcyjnych niepokojów społecznych i katastrofy ekologicznej. Jest to koncepcja programu działań, świadomie zaprojektowana i wdrażana.
Przyszłość jednak kształtuje się nie tylko jako efekt realizacji długookresowych programów, ale także pod wpływem trendów społecznych. Można przyjąć, że trend to istniejący w danym okresie kierunek rozwoju, który nie został zaplanowany i nie jest dekretowany w sferze polityczno-prawnej. Trendy dotyczą różnych aspektów rozwojowych, od mody do zmian cywilizacyjnych. Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju istotne są te, które kształtują się i rozwijają w układzie ponadnarodowym oraz odnoszą się do wybranych aspektów kulturowych, społecznych lub gospodarczych.
Pojawia się zatem pytanie, czy świadomie programowany i politycznie dekretowany zrównoważony rozwój współgra ze współczesnymi trendami. W poszukiwaniu odpowiedzi poddano analizie wybrane trendy spo...