W marcu 2005 r. ustawodawca zadecydował, że od 1 lipca 2007 r. wszyscy odbiorcy paliw gazowych lub energii otrzymają prawo ich zakupu od wybranego przez siebie sprzedawcy. Tym samym zostało urzeczywistnione pełne otwarcie rynku, na którym każdy odbiorca, również gmina, ma prawo swobodnego wyboru dostawcy.

Z kolei znowelizowane Prawo energetyczne nałożyło na dystrybutorów obowiązek umożliwienia realizacji umów sprzedaży zawartych przez odbiorców przyłączonych do sieci. W sumie w Polsce do końca 2008 r. udzielono ok. 330 koncesji na obrót energią elektryczną. Na rynku funkcjonuje ponad 20 poważnych spółek obrotu energią elektryczną, wywodzących się z byłych zakładów energetycznych bądź utworzonych przez inwestorów biorących udział w prywatyzacji polskiej energetyki. Z czasem rozwiną działalność podmioty zagraniczne, którym udzielono dotychczas 20 koncesji. Jakie są tego konsekwencje w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych?
 
Nowy obowiązek gminy
Ustała podstawowa przesłanka stosowania szczególnych trybów wyboru dostawcy, a w szczególności udzielania zamówień z wolnej ręki dostawcom energii elektrycznej przez podmioty zobowiązane do stosowania przepisów ustawy. Obecnie samorządy powinny opierać się na jednym z trybów wyboru wykonawcy, tj. przetargu nieograniczonym lub ograniczonym, chyba ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?