Zbiornik Zemborzycki jest płytkim zbiornikiem zaporowym wybudowanym w 1974 r. dzięki spiętrzeniu wód środkowego odcinka Bystrzycy Lubelskiej, będącej lewostronnym dopływem rzeki Wieprz. Ze względu na jego zanieczyszczenie rozpoczęto rekultywację tego akwenu.
Zbiornik zajmuje obszar 282 ha, a jego średnia głębokość wynosi ok. 2 m. Od strony południowo-wschodniej i wschodniej zbiornik otoczony jest lasem, od strony zachodniej brzegi przylegają do pól uprawnych i zabudowań wsi Zemborzyce.
Zlewnia pośrednia zbiornika (obszar, z którego wszystkie wody opadowe przez system rzeczny trafiają do zbiornika) obejmuje powierzchnię 725 km2.
Zbiornik stabilizuje poziom wód powierzchniowych i gruntowych, chroni przed powodziami, pełni również funkcję ujęcia wody na potrzeby Elekrociepłowni Lublin – Wrotków. Latem jest miejscem wypoczynku mieszkańców miasta, stając się akwenem o charakterze turystyczno-rekreacyjnym. Ze względu na uwarunkowania fizjograficzne i hydrograficzne zbiornik jest bardzo narażony na zewnętrzne oddziaływania. Do akwenu dostają się różne zanieczyszczenia i substancje biogenne transportowane przez rzekę, jak również spływające z pól uprawnych, a zlewnia jest w 70% użytkowana rolniczo. Dodatkowo sytuacji takiej sprzyja fakt, że jako typowy zbiornik zaporowy posiada bardzo słabo rozwinięty pas roślinności przybrzeżnej, a jego krańce są wybe...