W 2009 r. nastąpiła zmiana regulacji prawnych. Aktualnie obowiązuje nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów.

Zmiana ta wprowadziła1, 2 konieczność zastosowania w procesie odzysku do wykonania warstwy izolacyjnej oraz do budowy tymczasowych dróg dojazdowych do składowiska wyłącznie odpadów o charakterze obojętnym z podgrupy 17 01 oraz gleby i ziemi z remontów dróg i poboczy z podgrupy 17 05, a także gleby i ziemi, w tym kamieni o kodzie 20 02 02. Obliguje to wszystkich zarządzających składowiskami odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne (komunalnych) do zmiany uzyskanych pozwoleń zintegrowanych w celu dostosowania się do bieżących przepisów prawnych.
 
Dotychczas używane odpady
Stosowane dotychczas na składowisku odpadów komunalnychw procesach odzysku do tworzenia warstwy przesypowej (izolacyjnej) i do budowy (podbudowy) dróg technologicznych oraz placów manewrowych odpady3 pokazano w tabeli 1.
Odpady w niej przedstawione z grupy 01, 10, 17 i 19 wykorzystane były do tworzenia warstwy izolacyjnej (przesypowej). Istniały dwa ograniczenia przy ich zastosowaniu. Maksymalna grubość warstwy izolacyjnej wynosiła 30 cm, przy czym ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?