W mechaniczno-biologicznych oczyszczalniach powstają osady wstępne usuwane z osadników wstępnych oraz osady nadmierne usuwane z układu oczyszczania z osadników wtórnych. Ilość osadów ściekowych waha się od 1-3% Qśc.
Jest ona uzależniona jest zarówno od właściwości ścieków surowych, jak również od technologii oczyszczania. Równolegle do ciągu technologicznego oczyszczania ścieków prowadzona jest przeróbka osadów, a więc zmiana ich właściwości fizyczno-chemicznych.
Do podstawowych metod przeróbki zaliczamy: zagęszczanie, stabilizację oraz odwadnianie, natomiast przy wykorzystaniu procesów związanych z usuwaniem wody z osadów ciąg technologiczny jest następujący: zagęszczanie, odwadnianie, suszenie i spalanie. Ustabilizowane osady kierowane są do ostatecznego zagospodarowania w środowisku. Jednym ze sposobów ich deponowania jest wykorzystanie przyrodnicze, w tym rolnicze.
W świetle aktualnie obowiązującego Prawa ochrony środowiska osady ściekowe traktowane są jako odpad. Ustabilizowane komunalne osady ściekowe zakwalifikowano pod oznaczeniem kodowym 190805 jako odpady inne niż niebezpieczne. Warunkiem przyrodniczego wykorzystania osadów ściekowych jest spełnienie wymagań stawianych osadom ściekowym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (tab. 1).<...