W każdej miejscowości powstają różnego rodzaju ścieki, które zawierają dużo trujących związków chemicznych, bakterii i wirusów chorobotwórczych pochodzących od ludzi jak i zwierząt oraz pasożytów przewodu pokarmowego. W okresie średniowiecza nie przywiązywano zbytniej wagi do stanu sanitarnego w miejscowościach.
Szczególnie w dużych miastach występowały masowe epidemie, które zabijały tysiące ludzi. Z biegiem czasu człowiek poznał przyczyny i wynalazł sposoby zbierania, odprowadzania i oczyszczania ścieków, żeby zanieczyszczenia w nich zawarte nie przenikały do wód gruntowych, rzek, jezior i studni, z których czerpie się wodę do picia.
Przy rozproszonej zabudowie stworzenie klasycznej kanalizacji grawitacyjnej nie jest opłacalne1, 2,stąd coraz częściej stosuje się niekonwencjonalne systemy kanalizacji, głównie ciśnieniową, podciśnieniową lub grawitacyjną małośrednicową.
Warunki stosowania kanalizacji ciśnieniowej
Kanalizację ciśnieniową (rys. 1) zaleca się stosować, gdy konfiguracja terenu jest bardzo zróżnicowana (teren pagórkowaty lub górski), spadki terenu są niekorzystne do użytkowania kanalizacji grawitacyjnej, zwierciadło wód gruntowych znajduje się wysoko, a zabudowa jest rozproszona. Kanalizacja ciśnieniowa sprawdza się również wszędzie tam, gdzie ścieki n...