Koniecznością polskiej rzeczywistości gospodarczej i szansą wyjścia z opóźnienia cywilizacyjnego jest priorytet efektywności działań przed ich równością. Istnieje więc potrzeba akceptowania naturalnych dla gospodarki rynkowej tendencji do polaryzacji przestrzennej rozwoju jako najkrótszej drogi do uzyskania efektywności przez koncentrację aktywności społeczno-gospodarczej w miejscach najkorzystniejszych dla kapitału.

Akceptacja priorytetu efektywności nie oznacza jednak bezwarunkowej zgody na trwałą polaryzację polskiej przestrzeni. Polityka zrównoważonego rozwoju to najskuteczniejszy kierunek rozwoju struktury przestrzennej kraju przez kształtowanie węzłów, nisz, pasm i stref aktywności, przedsiębiorczości i innowacji w miejscach, które wybierane będą przez mechanizmy gospodarki rynkowej.
Polską przestrzeń i polską politykę przestrzenną w najbliższych 20 latach kształtować będzie zwłaszcza członkostwo w Unii Europejskiej i wynikające z niego uwarunkowania, korzyści i zobowiązania, przedstawione w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013. Wymienić tutaj można m.in. nowe możliwości współpracy międzynarodowej (handel zagraniczny, napływ inwestycji zagranicznych, transfer technologii, współpraca transgraniczna) oraz objęcie formami współpracy krajów graniczących z poszerzoną Unią, a także nowe standardy ilościowe, jakościowe i prawne wynikające z unijnych regulacji w ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?