W Krajowym Planie Gospodarki Odpadami określone są cele w gospodarce odpadami służące m.in. wykorzystaniu właściwości materiałowych i energetycznych odpadów. Konieczność wdrażania selektywnej zbiórki, a tym samym budowa zakładów segregacji umożliwia odzysk z odpadów zmieszanych użytecznych frakcji (wg KPGO 2010, metale stanowią 7% masy odpadów), a z tych zgromadzonych selektywnie – odzysk surowców.
Mechaniczne sortowanie odpadów komunalnych stosuje się w celu wydzielenia i odzysku surowców wtórnych w zakładach segregacji odpadów oraz wyodrębnienia frakcji do dalszego wykorzystania, np. lekkiej (paliwa z odpadów). Poza tym do również wydzielenia odpadów niepożądanych, w dalszych etapach ciągu technologicznego, np. w trakcie obróbki wstępnej w kompostowni, oraz w produkcie końcowym, np. przy uszlachetnianiu kompostu surowego.
Rozróżnia się podstawowe procesy jednostkowe mechanicznego sortowania odpadów, w których zyskuje się zwiększenie powierzchni właściwej materiałów odpadowych (np. przez rozdrabnianie). Następnymi są te działania, w efekcie których zmniejsza się powierzchnia właściwa materiałów odpadowych (np. przez zagęszczanie), oraz klasyfikuje się, tzn. rozdziela materiały odpadowe wg wielkości ziaren (np. przez przesiewanie). Kolejnym procesem jest sortowanie wg rodzajów materiał&oacu...