Znaczny udział systemów fotowoltaicznych (PV) w generowaniu energii elektrycznej na całym świecie przynosi niewątpliwe korzyści dla środowiska naturalnego. Instalacje te nie stanowią źródła hałasu ani emisji szkodliwych substancji czy gazów cieplarnianych.
Jednak aby nie miały one negatywnego wpływu na środowisko, konieczne jest wprowadzenie długofalowej strategii, obejmującej kompletny „cykl życia” wszystkich elementów systemu. Zaczynając od fazy produkcji, poprzez montaż i eksploatację – aż do utylizacji (rys. 1). Recykling odpadów produkcyjnych i zużytych systemów jest istotnym założeniem tej strategii. Korzyści środowiskowe z tego wynikające są związane nie tylko z ograniczeniem miejsca na składowiskach odpadów, ale również z oszczędnością energii, surowców i zmniejszeniem emisji.
Coraz więcej PV
Rozwój fotowoltaiki na świecie w ostatnich latach przekroczył wszelkie oczekiwania: 41-procentowy wzrost w 2006 r. w stosunku do 2005 r. i jeszcze większy wzrost w 2007 r.: (55%) w okresie niedoboru podstawowego surowca – krzemu. Analizując okres ostatnich 30 lat, można zauważyć, że przemysł PV rozwija się z roczną stopą wzrostu na poziomie 34%. Globalnie zainstalowano ponad 10,3 GW od 1970 r., z czego 50% w ciągu ostatnich trzech lat, przy czym 90% światowej produkcji ogniw do zastosowań naziemnych stanowią te z kr...