Partnerstwo publiczno-prywatne, czym jest, na czym polega? Jaki ma cel i znaczenie w kontekście nowej ustawy partnerskiej? Mówi się w Polsce, że to bardzo ważna sprawa, aczkolwiek do dziś nie ma żadnej inwestycji zrealizowanej w tej formule.
W Polsce obowiązuje już od 2005 r. ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, ale, niestety, jest to ustawa martwa. Czyżby sztuka dla sztuki? Odbyło się wiele konferencji, szkoleń, rozmów oficjalnych i kuluarowych na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. I nic? Pustka? Może zatem należy spojrzeć na innych, którym partnerstwo publiczno-prywatne, a raczej – Public Private Partnership, Öffentlich-Private Partnerschaft, Partenariats Public-Privé – udało się. Warto chyba brać przykład z państw, które rocznie realizują przedsięwzięcia w formule ppp o wartości kilkudziesięciu miliardów euro. Czym jest ta formuła, która okazuje się tak istotna i ważna, że próbuje się ją wprowadzić na polski rynek od tylu już lat, nie zważając na niepowodzenia?
Niemcy, definiując ppp, podkreślają aspekt współpracy, a samo partnerstwo jest ukazane jako idea, która jej przyświeca. Partnerstwo publiczno-prywatne jest więc charakterystycznym pomysłem czy koncepcją na realizację przedsięwzięcia publicznego. Przyjrzyjmy się zatem, jak ta idea została ujęta przez polskiego ustawodawcę w Ustawie z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publ...