Ważnym elementem projektów dofinansowanych z Funduszu Spójności z zakresu oczyszczania ścieków jest gospodarka osadami ściekowymi. W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko wchodzi ona w zakres projektów I osi priorytetowej, obejmujących budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków.

Nawet jeżeli zagospodarowanie osadów ściekowych nie partycypuje w kosztach kwalifikowanych projektu, to aby potencjalny Beneficjent Funduszu Spójności uzyskał dofinansowanie, jest obowiązany przedstawić sposób postępowania z osadami ściekowymi i udowodnić, że pozostaje on w zgodzie z polskim, a także unijnym prawem. Gospodarka osadami ściekowymi nabiera krytycznego znaczenia w projektach obejmujących budowę nowych oczyszczalni ścieków, w których należy przedstawić inwestycję w sposób kompleksowy.
 
Prawo a komunalne osady ściekowe
Podstawy gospodarowania osadami ściekowymi w Polsce określa ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, a przede wszystkim rozporządzenie Ministra Środowiska z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych.
Z kolei w prawodawstwie UE gospodarkę osadami ściekowymi regulują dyrektywa Rady 86/278/EWG z 12 czerwca 1986 r. w sprawie ochrony środowiska, a szczególnie gleb, przy stosowaniu osadów ściekowych w rolnictwie, znowelizowana dyrektywą Rady 91/692/EWG...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?