Polerowanie chemiczne jest jednym z etapów produkcji szkła kryształowego (ołowiowego). W trakcie tego procesu powstają odpady kwasów siarkowego i fluorokrzemowego, które wymagają unieszkodliwienia.
Produkcja szkła kryształowego obejmuje etapy, do których zalicza się przygotowanie zestawu surowców szklarskich, wytop masy szklanej i formowanie wyrobów, obróbkę oraz zdobienie, a także polerowanie chemiczne wyrobów gotowych. Schemat produkcji szkła kryształowego przedstawia rysunek.
Surowce podstawowe, takie jak piasek szklarski, soda, węglan potasu bezwodny, minia ołowiana, saletra potasowa oraz boraks, odważane są w odpowiednich proporcjach, tworząc zestaw szklarski. Do uzyskanego zestawu dodaje się także stłuczkę szklaną, stanowiącą odpad poprodukcyjny. Zestaw wraz ze stłuczką podawany jest do szklarskich pieców wannowych, w których w temperaturze ok. 1450°C wytapia się masę szklaną. Po uzyskaniu właściwej jakości masy następuje formowanie wyrobów cienkościennych lub grubościennych.
Następnie wyroby gotowe poddawane są procesowi odprężania w piecach tunelowych, po czym następuje końcowa obróbka i zdobienie wyrobów. Ostatnim etapem jest polerowanie chemiczne powierzchni kryształów w wodnym roztworze kwasów: siarkowego 96-procentowego i fluorowodorowego 75-procentowego. Gotowe wyroby po umyciu i wysuszeniu przek...