W październiku 2008 r. rządowy projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym formalnie po raz pierwszy trafił do Sejmu, a już 19 grudnia 2008 r. na 32. posiedzeniu Sejm uchwalił ostateczną treść ustawy. Na czym polega idea PPP, jaki ma ono cel i znaczenie w kontekście nowej ustawy?

Nie można zapomnieć, że „o partnerstwie publiczno-prywatnym można mówić, gdy wynagrodzenie partnera prywatnego będzie zależne od rzeczywistego wykorzystania przedmiotu partnerstwa lub faktycznej jego dostępności (zachowanie gotowości do wykorzystania, np. łóżek szpitalnych, pasa drogowego). Wynagrodzenie partnera musi być uzależnione od wyników jego pracy. Dlatego PPP to więcej niż „tradycyjne” zamówienie publiczne, w którym wynagrodzenie jest w zasadzie znane z góry i przewidywalne”. Wynagrodzenie to zależy bowiem od skutku, który zaistnieje dopiero po zakończeniu inwestycji. Oczywiście możemy na wiele różnych sposobów kalkulować potencjalne przychody z inwestycji i przewidywać czas osiągnięcia punktu równowagi. Rzeczywisty poziom zwrotu ukaże nam się jednak w momencie, kiedy zaczniemy eksploatować przedmiot naszego partnerstwa.
 
Umowa
Art. 7 ust. 3 porusza jeszcze jedną ważną kwestię dotyczącą umowy o partnerstwie. Otóż chodzi o skutki nienależytego wykonania umowy przez strony. „Chociaż strony umowy powinny z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?