We współczesnym mieście tereny zieleni są częścią jego żywej tkanki, miejscem równie ważnym dla mieszkańców jak ulice, place i budowle publiczne, powinny więc wpisywać się w jego całość. Projektowanie zieleni miejskiej wg standardów ekologicznych należałoby poszerzyć o koncepcję terenów zieleni jako kulturowej przestrzeni publicznej.

W tym celu trzeba jednak projektować współczesne parki i inne tereny zieleni ze świadomością potrzeb dzisiejszych społeczeństw i zasad budowy miast.
 
Tereny zieleni w strukturze przestrzennej miasta
Usytuowanie terenów zieleni w strukturze przestrzennej miasta wymaga na wstępie sprecyzowania pojęcia tej struktury. Wychodząc z opisowej definicji miasta, zaproponowano podział jego struktury na cztery kategorie: prawną, funkcjonalną, społeczną i fizjonomiczną1.
Pierwsza odzwierciedla stosunki własnościowe i administracyjne wg uregulowań prawnych. Może być wyrazem administracyjnego wydzielenia miasta oraz podziałów miasta na jednostki samorządowe: dzielnice lub osiedla – pomocnicze jednostki samorządowe, choć najczęściej wiązana jest z podziałem prawnym terenu na działki o różnym charakterze własności i stanie władania.
Funkcjonalna strukturalizacja przestrzeni miejskich może być wyrażona strefami o różnej charakterystyce zagospodarowania. Model przedstawiający schematyc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?