Już po raz drugi w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Opakowań (COBRO) 29 września br. w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Przyszłość Opakowań Biodegradowalnych”. Była ona okazją do wymiany doświadczeń dotyczących zarówno produkcji i certyfikacji, jak i systemu zbiórki oraz przetwarzania opakowań kompostowalnych.

Patronat honorowy nad konferencją objęły Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Gospodarki. Sesję pierwszą prowadził prof. dr hab. Marek Kowalczuk z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk.
 
Segregacja u źródła
Pierwszy referat przedstawił Roland Scharathow z European Bioplastics, w którym zaznaczył m.in., że rynek opakowań biodegradowalnych szybko się rozwija i wzbudza duże zainteresowanie branży, co stanowi szansę w realizacji unijnych przepisów, nakazujących, by do 2020 r. 50% bioodpadów było odzyskiwane. Wskazał również na konieczność stworzenia systemu zbierania selektywnego bioodpadów oraz odpowiednich regulacji prawnych na poziomie każdego kraju członkowskiego. Autorem kolejnej prezentacji był Bruno de Wilde, kierownik laboratorium Organic Waste Systems z Belgii. Rozróżnił on dwa terminy – biodegradowalności oraz kompostowalności. Kompostowalność to pojęcie szersze, ponieważ nie każdy produkt biodegradowalny jest kompostowalny, ale...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?