Liczba uczestników jest zazwyczaj odzwierciedleniem wagi problematyki omawianej podczas rozmaitych konferencji, sympozjów i seminariów. Nie inaczej było w przypadku VI Międzynarodowej Konferencji pt. „Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji”, której obrady odbyły się w drugiej połowie października br. w Szczecinie.
Konferencja ta zgromadziła ok. 250 osób, co dobitnie świadczy, że tematyka związana z budową spalarni odpadów komunalnych jest niezmiernie popularna. Wszystko to za sprawą unijnego wsparcia finansowego, dostępnego dla projektów spalarnianych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jest ich 11 (obejmują 12 instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych – TPOK), a wszystkie podmioty je prowadzące mają przed sobą jeszcze daleką drogę do końcowego efektu, jakim będzie uruchomienie spalarni. Niewątpliwie na dużą frekwencję wpływ miał także dobór prezentowanej tematyki, w czym organizatorom nieodmiennie pomaga opiekun naukowy tego cyklu konferencji – dr inż. Tadeusz Pająk z krakowskiej AGH.
Oceny oddziaływania nadal barierą
Konferencja została podzielona na IV sesje tematyczne. Pierwszą poświęcono miejscu, jakie projekty TPOK zajmują w strategii rozwoju polskiej gospodarki odpadami. Profesor Janusz Mikuła z Politechniki Krakowskiej, były wicem...